Bożonarodzeniowe zwyczaje i obyczaje w Wielkiej Brytanii

Święta Bożego Narodzenia w Wielkiej Brytanii trwają dwa dni. Nie ma tam zwyczaju celebrowania Wigilii, zatem zamiast kolacji w przeddzień Bożego Narodzenia, jest świąteczny uroczysty obiad ok 17: 00 25 grudnia. Nosi on również nazwę Christmas Dinner. Bardzo ważnym obyczajem Brytyjczyków jest wysłuchanie orędzia królowej The Queen’s Speech , wygłaszanego o godzinie 15:00. Nadaje je telewizja jak i radio, dlatego każdy ma szansę wysłuchać i obejrzeć. Ciekawostką bożonarodzeniową jest przełamywanie się nie tak jak w Polsce opłatkiem a kością indyka. To bardzo ciekawy zwyczaj, symboliczny, bowiem kto będzie trzymał w ręku większą część może pomyśleć sobie życzenie, które w takich okolicznościach zawsze powinno się spełnić. Kość indycza powinna mieć kształt litery Y a nosi ona nazwę Wishbone- kość życzenie. Dlatego koniecznie na świątecznym stole musi się pojawić pieczony indyk, by móc pozyskać tę kość i przełamać się nią.

Porównując święta Bożego Narodzenia w Anglii i w Polsce zauważymy, że zwyczaj obdarowywania prezentami odbywa się dopiero 26 grudnia, w tzw. Boxing Day. To jest także dzień wolny od pracy, który Brytyjczycy zwykle spędzają w domu grając z przyjaciółmi i rodziną w gry planszowe. Ogląda się także ważne wydarzenia sportowe w tv szczególnie zawody łowieckie, które tego dnia mają miejsce. Typowym zwyczajem brytyjskim jest otwieranie w Boże Narodzenie „krakersów”. Są to tuby papierowe z drobnymi upominkami, w których można znaleźć otwieracze do butelek, notesiki i inne bibeloty. Czasami są to dowcipy lub wróżby. Zwyczaje angielskie na Boże Narodzenie wiążą się nierozłącznie z ozdobami.

W Wielkiej Brytanii nie można zapomnieć o laskach cukrowych wieszanych na choinkach lub wkładanych do skarpet na upominki, wiszących na kominkach. Dodatkowo w każdym domu powinna pojawić się gałązka jemioły. Jest ona atrybutem wyjątkowym, jej obecność niesie ze sobą wiele energii, jest też uważana za symbol płodności. Świątecznym zwyczajem kto pocałuje się w Boże Narodzenie pod jemiołą będzie miał szczęście przez cały rok. Ten obyczaj jest typowo angielski i tam został zapoczątkowany. W wypracowaniach o Bożym Narodzeniu w Anglii warto zamieszczać informacje o jeszcze jednej tamtejszej tradycji splataniu wieńców z ostrokrzewu na adwent przyozdabianych 4 świecami.