Jak wygląda Boże Narodzenie w Australii?

To czego nie można powiedzieć o świętach Bożego Narodzenia w Australii to tego, że są białe. Nie spada tam śnieg o tej porze a wręcz przeciwnie 25 grudnia to środek lata. Pisząc o Bożym Narodzeniu w Anglii, możemy zaznaczyć, że czasami pojawia się tam śnieg, ale Australia na czas świętowania pozostaje krajem upalnym wręcz. Toteż Australijczycy, obchodzą Boże Narodzenie na plażach, organizując pikniki na przydomowych działkach z grillem i śpiewając angielskie kolędy na rozłożonych kocach, na świeżym powietrzu. Każdy z nas przywykł do zupełnie innego klimatu tych świąt i ciężko nam sobie to wyobrazić. Jednak z drugiej strony świętowanie Bożego Narodzenia w Australii ma swoje uroki. Któż z nas pod koniec grudnia w środku zimy nie zatęsknił choć raz za wylegiwaniem się na ciepłym piasku. Tego więc możemy zazdrościć Australijczykom.

Co jeszcze wyróżnia Boże Narodzenie w tej części świata? Z pewnością australijski św. Mikołaj. Ten odwiedza dzieci w zupełnie innym stroju niż klasycznie przedstawiany święty, nie w kożuchu a w stroju płetwonurka. To musi być niezwykły i fascynujący widok, tym bardziej, że jego pojazdem nie są sanie i renifery je ciągnące, ale na przykład deska surfingowa. To jest chyba największa ciekawostka Świąt Bożego Narodzenia w Australii. Menu świąteczne jest znacznie lżejsze od naszego typowo europejskiego, to jest zamiast tłustych szynek i wędlin podaje się owoce morza oraz chude mięso na zimno. Podobnie jak w tradycji amerykańskiej świąt, pojawia się pieczony indyk i jak u Brytyjczyków pudding z owocami. Uzupełnieniem tych smakołyków są lekkie sałatki, w końcu upalne lato nie pozwala zajadać się gorącymi daniami.

Jednak nie można odmówić estetyki świętowaniu Bożego Narodzenia w Australii. Także na plażach rozkładane są śnieżnobiałe obrusy a w domach przystrajane jest drzewko. Nie przypomina ono tradycyjnej choinki, zastępuje ją dowolny krzaczek. Pod nim oczywiście znajdują się prezenty rozdawane po wspólnej uczcie na plaży. Dzieci wywieszają wełniane skarpety na drobiazgi, które o poranku znajdują zostawione wcześniej przez Mikołaja. Australijczycy na Boże Narodzenie wysyłają do siebie kartki z życzeniami a każdą otrzymaną wkładają pod choinkę, jako dekorację. W Wigilię wieczór charakterystyczne są spotkania w gronie znajomych i wspólne śpiewanie kolęd przy blasku świec tzw.; Carlos by Candlelight